top of page

ПІВНІЧНОЮ І ЗАХІДНОЮ ЄВРОПОЮ

Час: 21 квітня – 14 травня 2005
Маршрут: Київ – Warsaw  – Lubeck – Delft – Brugge – Yport– Ver-sur-Meer– Pleyber-Christ – Angers – Amboise – Paris – Geneva – Colmar – Vienna – Eger – Київ.
Протяжність маршруту – 8 300 км.

map2005_France.jpg

     Ідея подорожі виросла з нашого давнього бажання проїхати північною і центральною Францією, оскільки на її півдні ми раніше вже встигли побувати кілька разів, були ним просто зачаровані, а середземноморський шарм цих місць тільки підсилював наші відчуття. Північ же, після нашої поїздки по Скандинавії, настільки  «запала» в душу, що рука сама починала малювати маршрути по півночі континенту.
    Крім того, запустіння і занепад українських барочних замків, що почався ще в епоху СРСР, будив бажання поглянути на те «а як у них». Та й дитинство, проведене з книгами  Дюма-батька, штовхало у бік замків Луари. Нарешті, ми обоє жодного разу не бували в Парижі!
    Вже пізніше, прокладаючи маршрут, ми не могли встояти проти ще трьох вельми сильних спокус:  Ельзас, де ми хоч і не були жодного разу, але зачаровані були ним давно; Швейцарія, в якій ми бували, але там живуть наші добрі друзі, зустріч з якими завжди радість; і Відень, оскільки наша любов до нього і не думала згасати.
    Для того, щоб не поспішати в поїздці й мати можливість не просто виконати намічену досить велику програму, а ще й відпочити і «поспілкуватися» з містами і природою, ми зважилися на збільшення термінів нашої весняної подорожі на один тиждень (тобто 3 тижні проти звичайних двох). Всі ночівлі замовляли наперед через Інтернет, проводячи їх жорстку попередню селекцію. Фотографували за допомогою Nikon Е8800, Olympus zoom і ЛОМО-компакт.

Німеччина

1-й день. Київ – Warsaw (815 км, час в дорозі 10 годин). 

     Їхали добре знайомим маршрутом (старе «варшавське» шосе), звичайними українськими і польськими дорогами, заночували у Варшаві у друзів.
    До приємних сюрпризів цього дня можна віднести практично повну відсутність черг на українсько-польському кордоні. Просто якась фантастика: їхали-їхали і практично без зупинок в'їхали на територію пропускного терміналу, а всі процедури були закінчені за 20-30 хвилин! Приїхали до Варшави набагато раніше, ніж планували. Чудово, маємо час і на відпочинок, і на спілкування з друзями!

2-й день. Warsaw  – Lubeck (869, час в дорозі 10 годин).

     Поснідали, попрощалися і поїхали, так що вже після обіду були в Любеку. Чому саме Любек, а не, скажімо, розташований поруч з ним Гамбург? Відповідь проста: Любек був колись столицею Ганзейської республіки, недержавного об'єднання північнонімецьких негоціантів, яке мало в епоху свого розквіту ХІV в. не лише власну армію і флот, але навіть свою валюту. До речі, в грошовій одиниці «фунт стерлінгів» слово стерлінг походить від слова «остерлінг», тобто східний.
    З Ганзою ми познайомилися ще під час нашого скандинавського «анабасіса», а після того як ми провели тиждень в осінньому Гданську скромна ганзейська чарівність посилилася. Тому й вирішили сумістити корисне з приємним, а заразом і віддати данину стародавній столиці. Зупинилися в маленькому сімейному Shtadtparkhotel, який дійсно розташований поряд з чудовим міським парком, практично біля старовинних міських стін.     

     Змили в душі всю дорожню втому і почимчикували знайомитися з містом, ресторанчик для вечері примітити.
    Місто не підвело: старовинні ворота, спокійна річка з будинками, що в ній відбиваються, шпилі кірх, середньовічні площі.

     І понад те - відсутність показної туристичної метушні, повний спокій, гідність і доброзичливість в місті і його жителях.

     Чудовий вишневий шнапс після вечері зігрів і звеселив душу.

004 Lubeck.JPG
006 Lubeck.JPG
001 Lubeck.JPG
007 Lubeck.JPG
Голандія

3-й день. Lubeck – Delft (640 км, час в дорозі 7 годин.)

     Вранці прокидаємось під спів птахів і не втрачаючи часу йдемо на вранішній моціон парком, який в 50 метрах від готелю. Погода прекрасна, настрій піднесений - день починається чудово. Отож, на сьогодні прокладаємо маршрут не найкоротшою траєкторією до Дельфту, а новою голландською супергреблею DIKE довжиною близько 20 км, що з'єднала береги затоки Ljsselmeer, в глибині якої стоїть Амстердам. По греблі прокладене прекрасне шосе, поряд з яким - окрема дорога для велосипедистів (Голландія все ж таки), рівно посередині греблі – заправка, де можна зупинитися і подивитися на саму греблю і море. Вражає, треба відзначити.
    Після греблі ми на кілька годин заїхали в Volendam, маленьке старовинне рибальське село, що стало великим туристичним центром.  Народу - повно, приїжджають і машинами й туристичними автобусами. Останні ледве вміщаються на вузеньких  вулицях і набережній, а їх розвороти-повороти збирають величезні натовпи роззяв, що гадають: вріжеться-не вріжеться, впаде-не впаде. Не врізаються і не падають.
    Але навіть туристські натовпи не в змозі применшити чарівність місця і маленької гавані. До того ж, саме сезон лову оселедця, він  продається в різносолоних і маринованих видах в численних ятках. Смаку цей оселедець просто надзвичайного і їсти його можна без хліба, так би мовити в натуральному вигляді (як і їдять справжні голландці).

016 Volendam.JPG
015 Volendam.JPG
014 Volendam.JPG
017 Volendam.JPG
018 Volendam.JPG

     До Дельфта приїхали після 16:30, трохи втомлені, але задоволені всім побаченим цього дня і собою, що доїхали сюди всього за три дні.
    Чому Дельфт? Перш за все - через нашу любов до невеликих містечок, не обтяжених натовпами туристів. По-друге, знайти в центрі Амстердама готель з автостоянкою (якщо це тільки не  Krasnapolsky..) практично неможливо. І по-третє, тому що Вермєєр Дельфтський все життя провів тут і своїми картинами просто примусив нас закохатися в це місто ще задовго до того, як ми в нього приїхали. Готель в Дельфті Hotel de Plataan  - тихий і спокійний, розташований в центрі міста всього в 10-15 хвилинах ходи від вокзалу. У місті - тиша, спокій, тихі канали з квітучими деревами по берегах і спокійні голландці на велосипедах. Благодать!

010 Delft.JPG
009 Delft.JPG
012 Delft.JPG

4-й день і 5-й день. Delft

     В Дельфті ми запланували пробути пару днів, організувавши тут базу, з якої здійснюватии одноденні вилазки до Амстердама і Гааги. Вартість готелю невелика (це вам не Амстердам!), так що квитки на потяг (навіть в першому класі) і на трамвай ми можемо спокійно собі дозволити. Трамвай - тому що з Дельфта до Гааги можна доїхати і на ньому.
    Що і як дивитися в цих містах – справа смаку. Ми ходили по музеях (особливо рекомендуємо музей Ван Гога, просто унікальна колекція і дивовижна організація експозиції), плавали по каналах (спеціально взяли екскурсію, що відходить увечері від Hard Rock-кафе, оскільки вона найдовша, починається завидна, а закінчується вже вночі, коли вмикається підсвітка міста), просиділи півдня в Гаазі на морі і просто побродили містами досхочу.

024 Amsterdam.JPG
023 Amsterdam.JPG
021_2 Hague.jpg
020 Hague.JPG
Бельгія

6-й день. Delft - Bruxell – Brugge (278 км)

     Від Дельфт до Брюсселю - за якихось три години доїхали. От же ж як тут все близько! Ночувати ми плануємо в Брюгге, тому Брюссель обходимо пішою прогулянкою. Місто велике, але ми відразу вирішили не їздити до Атоміуму, а пройтися старими кварталами, подивитися панорами, парки і т.і. Часу вистачило на все з лишком і вже до 4 вечора ми були в Брюгге.
    Оце так! Не місто, а просто казка якась! А ми ж думали, що нас важко здивувати! Та це місто просто неймовірне! Його весь час хочеться сфотографувати і залишити в серці, як величезну і прекрасну старовинну картину!

     Справжнє місто-музей! Увага, якщо хто захоче заночувати в цьому музеї, то це можна, але про нічліг треба поклопотатися наперед, оскільки музей не дуже великий, а охочих багато. Залишати на міських парковках автомашини на ніч дозволено лише жителям Брюгге, а у решти бельгійців та інших іноземців можуть бути проблеми. Тому шукайте готель з парковкою. Це буде дорого, але повірте, Брюгге віддасть вам все сповна! Ми зупинялися в готелі Europ: тихий, в центрі міста, стоїть прямо на одному з каналів. Є приватний гараж.

Франція

7-й день. Brugge - Rouen - Yport (460 км, час в дорозі 5,5 годин).

     Спали міцно, вночі снився казковий Брюгге, одним словом - змішалися сон і дійсність. Виїжджати не хотілося! Але хто знає, що чекає попереду. Сьогодні нас чекала Франція і ночівка на березі Ла-Маншу. По дорозі заїжджаємо в Руан. Вразив не стільки собор, який так часто малював Мане, і не місце страти Жанни Д’арк, скільки старі (XIV-XV ст.) будиночки, що розширюються вгору від фундаменту, оскільки податки в ті часи платили виходячи саме з його площі.

044 Rouen.JPG
042 Rouen.JPG
042_2 Rouen.jpg

     Дорога, якою ми їхдемо від Руана до Іпорту, на карті йшла берегом моря, але насправді моря майже не видно. Навіть при проїзді через Іпорт. Тим більш приємно вразив наш готель «La Syrena» - він стоїть просто біля берега (вночі, коли приплив, море хлюпалось майже під самими нашими вікнами). Вечоріло. Панорама навколо - неперевершена! Поряд з готелем піднімається прибережна гора, на яку ми тут же і підійнялися. Звідти - ще красивіше.

Panorama Yport.JPG

     Фактично, це ті ж самі «білі скелі Дувра», але з іншого боку протоки, та що там говорити – і самі все бачите (а ось це в улоговині між горами – наш Іпорт).
    З висоти цих круч, в отаку погоду як сьогодні, видніються білі скелі Дувру по той бік протоки Ла-Манш, чи як називають її англійці - Англійського каналу. А внизу, на березі, а точніше - на морському дні, що зараз, під час відпливу, стоїть оголене місцеві збирають всіляких морських гадів. У цих місцях відливи досягають двохсот метрів, тож ходити такими морськими полями можна довго і з задоволенням. от лиш взуття відповідне треба мати.

     Під вечір ми знайшли просто на березі місцеву «брашерію», де, спілкуючись з господарями і місцевими жителями, чудово повечеряли з вином, кальвадосом і різноманітними найсвіжішими морськими продуктами. І все - за півціни!

047  Yport.JPG
048 Yport.JPG
050_2 Yport.jpg
050 Yport.JPG

     До речі, про часто описувані труднощі спілкування з французами. Ми такого за всю нашу подорож не зустріли. Ось, наприклад, тут, в місцевій маленькій брашерії ми звернулися до господині англійською і потім італійською з питанням чи можемо ми чимось у неї перекусити. По очах видно, що ані англійська, ані італійська їй не знайомі і вона поволі подалася углиб свого ресторану. За якийсь час господиня повертається з чоловіком, який іспанською мовою розповів нам що у них є і що б він нам рекомендував поїсти і випити. Радісно киваємо, замовляємо всілякої всячини зі свіжого улову, карафку місцевого білого. І поки чекаємо продовжуємо з ним бесіду на суміші італійської (яку знаємо ми), іспанської (яку знає він, оскільки народився в тому районі Франції, який на межі з Іспанією і справедливо вважав що той, хто говорить іспанською завжди зможе зрозуміти того, хто говорить італійською) і французької (яку ми взагалі не знаємо, але ж слів 5-6 за 2 дні перебування в Бельгії і Франції вже освоїли).

     Увечері, у  повній самоті ще побродили по нічному узбережжю.

051_1 Yport.jpg
052 Yport.JPG

8-й день. Yport - Etretat - Honfleur - Trouville, Doville - Caen -  Bayeux - Ver-sur-Meer (140 км).
    Дивлячись на наш сьогоднішній маршрут можна подумати, що ми явно захопилися і перенасичили його. Нічого подібного. Коли ми заїхали в Етрета подивитися на скелі, оспівані в картинах того ж таки Мане, то з'ясувалося, що туристів і їх автобусів там величезна кількість, підйом на оглядовий майданчик небезкоштовний (а у нас в Іпорті - вхід вільний, плюс вільне спілкування з місцевими овечками і малорослими кіньми), запаркуватися можна тільки за гроші, та ще й пошукати місце треба. Отож, пробули ми тут не більше 40 хвилин, ну справді: Іпорт виявився набагато милішим.    

055_1 Etretat.jpg
057 Etretat.JPG

     Їдемо далі на захід вздовж узбережжя, до столиці кальвадосу містечка Онфльор. До того ж, це ще й відомий курорт. Проте зараз, в травні, сезон і не думав починатися, тому людей мало, місто тихе і безтурботне. Порт спокійний і гостинний. Навіть легкий дощ не зміг нас відвадити від прогулянки вузенькими вулицями і дегустації кращих сортів напоїв (та й для домашнього вжиткуприкупили кілька пляшок кальвадосу).

060 Honfleur.JPG

     За Онфльором дорога, що йде узбережжям і проходить через затишні маленькі містечка (до речі, дорога дуже нагадує «аурелію» на Cote d’Azur), приводить нас в Дувіль і Трувіль. Це по суті два містечка, зрощені в один, що утворили вельми недешевий курорт для заможних французів. У містечку багато яхт і пляжів. Здається, містечко залишилось таким, яким воно було у Клода Лелюша в фільмі «Чоловік і жінка»! Дуже романтичне і чуттєве.

062_3 Honfleur.jpg
062 Trouville.JPG
063 Doville.JPG
065 Trouville.JPG
064 Trouville.JPG
061_3 Trouville.jpg

     Чудово просто побродити вулицями й пляжами містечок, не поспішаючи перекусити в портовій таверні устрицями з білим вином. І так само неспішно їхати далі на захід, до місця нашого сьогоднішнього нічлігу – нормандського приморського села Вер-сюр-Мер. Місця, якими їдемо, були місцем висадки союзників у1944 року, у так званий D-Day. Всюди видно пам'ятники: старі танки і гармати. Все як в СРСР.

069 Ver-sur-Mer.JPG

     B&B Castel Provence - це найзатишніший і найгостинніший B&B, у якому ми коли-небудь зупинялися!

     Наш вибір цього закладу визначило одне лиш фото з їхнього сайту. Але дійсність перевершила!   Сердечність - як у близьких родичів!

     Господар Жан-П'єр із задоволенням ділився своїми знаннями про регіон і про будинок, який у Другу Світову протягом 4 років був німецькою штаб-квартирою, а після 6 червня 1944 став британською штаб-квартирою. Аби тільки стіни могли  говорити!
    Перед вечерею ми пішли побродити по дну морському, оскільки на цьому побережжі Нормандії відливи досягають 2-3 км, дно піщане і навіть відсутність у нас гумових чобіт і дрібна мжичка не змогли перешкодити нашому променаду. Нам навіть вдалось знайти розсипи «дарів моря» - різноманітні їстівні молюски, але, на жаль, не здогадалися їх зібрати на вечерю. А виявляється їх можна було б приготувати на маленькій, але повністю обладнаній кухні в нашому помешканні.

068_2 Ver-sur-Mer.jpg
068 Ver-sur-Mer.JPG

      Взагалі, та увага і турбота, з якою господарі цього B&B підготували все для своїх гостей просто розчулили: і разові кремчики-лосьйончики, разові станки для гоління, голки-нитки і цілий набір кремів для взуття. Але вершиною всього став повний комплект адаптерів для розеток, що охоплює всі відомі в світі стандарти (якось в Лондоні у ду-у-уже дорогому готелі на Whitehall Сашкові довелося два дні «вибивати» адаптер для ноутбука).

     Стільки продуманості у найменших дрібничках аби гості почувались як вдома! В кімнаті є навіть стереосистема і диски з чудовим підбором популярної класичної музики. Вечеря при свічках під цю музику і легкий шум дощу… До речі, парасольки теж передбачені господарями.

    Спілкування з господарями продовжилось за сніданком. Випічка з сусідньої пекарні, сир, йогурт, фрукти, кава і чай - хороший початок дня. І найголовніше - те, що нас підкупило на сайті: домашній джем. Багато. Така кількість видів джемів, що навіть важко вибрати!

      Господарі Жозет і Жан-П'єр - не лише чудові знавці свого регіони. Ми  були здивовані їхньою обізнаністю з історією України. А коли дізнались про нещодавно прочитану ними книгу Андрія Куркова, то були навіть присоромлені: ми її ще не прочитали.

9-й день. Ver-sur-Mer - Le Mont-Saint-Michel - St-Malo - Pleyber-Christ (420 км, час в дорозі 4 години) 

     Цього дня ми хотіли подивитися на Монт-Cан-Mішель або гору святого Михайла із замком і монастирем на ній. Місце, яке за кількістю відвідувачів практично не поступається Ейфелевій вежі, при тому, що вежа знаходиться в Парижі, а гора стоїть на узбережжі між Нормандією і Бретанню.

     Скільки ми до початку подорожі не намагалися відшукати відповідний нічліг поблизу від гори – нічого не знайшли. Отже, поглянути на Монт-Сан-Мішель вночі, з підсвічуванням, не вийшло. Але і вдень видовище дивовижне, причому чим далі від гори знаходишся - тим красивіше і значніше вона виглядає. Самою горою ходити не надто цікаво, оскільки  всередині все гранично «комерціалізовано», причому зроблено це не найкращим чином, підвів смак і почуття міри. Запаркуватись біля гори можна без проблем, але в прилив стоянка заливається водою, всі машини виїжджають на берег, а гора перетворюється на острів. Нам на весь огляд цілком вистачило двох з половиною годин.

     На захід від Монт-Сан-Мішелю ми їхали вже по Бретані. Довгі піщані пляжі змінилися високими скелястими берегами з невеличкими бухтами, кам'яними брилами різноманітних розмірів, що стирчали тут і там, островами й острівками.

     Рекомендуємо, як і при плануванні маршруту по «аурелії», виділити на саму дорогу вздовж моря по Нормандії і Бретані достатньо часу, оскільки ви напевно захочете зупинитися і там, і тут, і ще ось тут – краєвиди відкривається з кожного місця неповторні. Адже саме за цими неповторними видами ми сюди і їдемо, чи не так?

076 Normandie.JPG
079  P-Grouin.JPG
080  P-Grouin.JPG

     В одній з таких бухт, в гирлі ріки Рене лежить місто Сан Мало. Неприступна фортеця тут була збудована ще в XVIII столітті. Квартали старого міста оточені міцним муром. Безліч іменитих мандрівників і землепрохідців є тутешніми уродженцями. Географічне положення міста таке, що воно могло дозволити собі дистанціюватися від усіх і навіть в 16 столітті оголосити себе незалежною республікою.

     Крім того, Сан Мало відоме як бастіон тодішніх піратів, яким неприступність фортеці також припала до душі. Під час відливу можна по дну моря дійти до фортів, розташованих на острівцях і оглянути їх. Цікаво, але стежите за часом, а то прилив зробить вас в'язнями цих фортів до наступного відливу!

     Від Сан-Мало рухаємось і далі вздовж узбережжя, все західніше й західніше. І ось ми вже у департаменті Фіністер ("т.т. "край землі"). Тут беремо трохи вглиб континенту і шукаємо маленьке містечко Pleyber-Christ, де нас заждалися друзі і де ми плануємо погостювати кілька днів.

10-й і 11-й дні. Pleyber-Christ.

     Наші друзі – місцеві жителі, тому вони підготували для нас програму перебування і відвідин дивовижних місць Фіністеру.
    Перше місце куди ми поїхали - маленький острівець Pont du Batz, що в перекладі означає – п'ятачок. Острів, хоч і розташований всього в 15 хвилинах їзди катерком від берега, має свій унікальний мікроклімат. Завдяки Гольфстріму, як нам пояснили місцеві, на ньому завжди сонячно і тепло, хоча на березі (у 15 хвилинах!) холодно і навіть може йти дощ.